“Cílem umění je učinit člověka šťastným.”
– Michelangelo Buonarotti
Klient dnes v psychoterapii řeší podobná témata lidského prožívání jako lidé v jakékoliv jiné historické době. Jsou to témata lásky a samoty, nestability okolního světa, války, chudoby a deficitu materiálních prostředků, stresu a napětí, vrozených i získaných onemocnění, problémů v rodině, neporozumění blízkých nebo touhy po úspěchu a uznání. Svědčí o tom dějiny lidstva stejně tak jako dějiny umění, které člověka provází odnepaměti.
Díky tomu můžeme v uměleckých dílech najít témata, která zrcadlí prožívání našeho klienta. Dojemné setkání s působivým uměleckým dílem je prvním krokem ke změně cítění, uvědomování, a následně i chování člověka. Pokud se naučíme využívat umění jako terapeutický nástroj, hodně si tím svoji práci usnadníme a klienti se nám budou zlepšovat, uzdravovat a rozvíjet. Pomoci nám k tomu mohou techniky muzikoterapie, arteterapie, biblioterapie, terapie fotografií, filmové terapie, dramaterapie, taneční a pohybové terapie a ergoterapie.

Zapojíme-li do své terapeutické práce mocné a efektivní nástroje mediálních technik, znásobíme své úsilí a výsledky přijdou mnohem rychleji, než bychom očekávali. Protože ačkoliv naši klienti přicházejí pořád s těmi stejnými tématy jako přicházeli jejich předci, my jako terapeuti máme v dnešní době mnohem větší spektrum možností. Můžeme klienta lépe oslovit, oslnit ho nejpůsobivějšími uměleckými prostředky, ukázat mu všechny možnosti, které má, a hlavně ho naučit, jak být terapeutem sám sobě.
Psychoterapie uměním® je proces fyziologického, emocionálního, smyslového a behaviorálního ovlivňování člověka uměním, jeho různými druhy a typy. V receptivních formách je Psychoterapie uměním® procesem působení určitého uměleckého díla na psychiku člověka. V aktivních formách je Psychoterapie uměním® procesem bezprostřední tvorby uměleckého díla. Toto dílo může, ale nemusí mít historickou či materiální hodnotu, ale vždy má důležitou hodnotu emocionálního prožívání.
Síla Psychoterapie uměním® spočívá v tom, že spojuje dva mocné fenomény – umění a psychoterapii, a z obou využívá ty nejúčinnější prostředky. Je zázračná tím, že přináší nové pohledy jak na umění, tak i na obor psychoterapie. A především, nabízí nové možnosti přiblížení se k vnitřnímu světu našeho klienta přirozeným, kreativním a jedinečným odborným způsobem.
Metoda psychoterapie uměním se skládá z osmi firem zážitkových terapií:

Muzikoterapie

Arteterapie

Biblioterapie

Filmová terapie

Taneční a pohybová terapie

Ergoterapie

Dramaterapie

Terapie fotografií
"Psychoterapie uměním je zázrak. Je to souhrn mnoha nových cest, forem a možností v léčbě klientů. Umění je nadčasové a představuje jedinečnou kroniku lidstva. Je svědectvím životních příběhů lidí, věčných témat a zobrazuje realitu různých historických dob. Hudbou, tancem, fotografií, kouzlem literárního slova, divadla a filmu otevírá srdce člověka. Umění je sbírka terapeutického materiálu, který nám může pomoci najít tu správnou cestu ke klientovi. Je to proces hledání nových nástrojů terapeutické léčby. A především – je to cesta hlubšího pochopení našeho klienta, kterému tak můžeme lépe pomoci." (Psychoterapie uměním - Cesta ke klientovi, str. 18)

Marina Stejskalová
PhDr. Marina Stejskalová, CSc. je autorkou metody Psychoterapie uměním®
Kromě své psychoterapeutické klinické a soukromé praxe přednáší na několika univerzitách a vede tréninkové kurzy zaměřené na využití metody Psychoterapie uměním® v klinické praxi, v oblasti zdravotnictví, sociální práce, školství a v oblasti prevence.
Vydala dvě monografie – Psychoterapie uměním (2013) a Psychoterapie uměním – Cesta ke klientovi (2020)